BudgetState Ziekenhuizen / Ziekenhuizen
Universitair medisch centrum · Groningen
UMCG
47 van 71 boven de norm
2025, marge 1,4%
sectorgemiddelde 36% (2024)
Groningen
Locaties
- Universitair Medisch Centrum Groningen, locatie GroningenHanzeplein, 9713GZ Groningen
Wachttijden
Laatste opgave: 27 oktober 2026. Boven de norm eerst.
Boven de norm, elke twee weken
Wachttijden tegen de norm, per soort
Behandelingen
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Operatie ziekte van DupuytrenPlastische chirurgie | 230 dgn | 66 dgn |
| Operatie incontinentie of verzakking (vrouw)Gynaecologie | 227 dgn | 71 dgn |
| Operatie hernia of kanaalstenoseNeurochirurgie / Orthopedie | 205 dgn | 55 dgn |
| Totale knievervangingOrthopedie | 180 dgn | 84 dgn |
| BaarmoederverwijderingGynaecologie | 171 dgn | 64 dgn |
| StaaroperatieOogheelkunde | 93 dgn | 49 dgn |
| Totale heupvervangingOrthopedie | 87 dgn | 64 dgn |
| Wervelfusie (niet voor hernia of kanaalstenose)Neurochirurgie / Orthopedie | 78 dgn | 74 dgn |
| OoglidcorrectieOogheelkunde | 74 dgn | 54 dgn |
| Revalidatie na een beroerteRevalidatiegeneeskunde | 63 dgn | 14 dgn |
| Kijkoperatie van de knieOrthopedie | 63 dgn | 42 dgn |
| GalblaasverwijderingChirurgie | 62 dgn | 43 dgn |
| Ablatie bij hartritmestoornissenCardiologie | 57 dgn | 68 dgn |
| Niersteenverwijdering via de huid (PCNL)Urologie | 56 dgn | 49 dgn |
| HartkatheterisatieCardiologie | 49 dgn | 21 dgn |
| Amandelen of neusamandel verwijderenKNO | 43 dgn | 60 dgn |
| Trommelvliesbuisjes plaatsenKNO | 42 dgn | 37 dgn |
| Dotterbehandeling (PCI)Cardiologie | 41 dgn | 26 dgn |
| HartrevalidatieRevalidatiegeneeskunde | 21 dgn | 15 dgn |
| LiesbreukoperatieChirurgie | 21 dgn | 49 dgn |
Polikliniek: eerste afspraak
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| HeupklachtenOrthopedie | 250 dgn | 14 dgn |
| AllergologieInterne geneeskunde | 180 dgn | 72 dgn |
| PijnbestrijdingAnesthesiologie | 150 dgn | 58 dgn |
| Gynaecologie (algemeen)Gynaecologie | 150 dgn | 72 dgn |
| KaakchirurgieKaakchirurgie | 139 dgn | 31 dgn |
| Reumatologie (algemeen)Reumatologie | 104 dgn | 47 dgn |
| Kindergeneeskunde (algemeen)Kindergeneeskunde | 97 dgn | 35 dgn |
| Dermatologie (algemeen)Dermatologie | 90 dgn | 35 dgn |
| Gehoorverlies en doofheidKNO | 90 dgn | 25 dgn |
| Incontinentie bij vrouwenGynaecologie | 75 dgn | 67 dgn |
| KinderorthopedieKindergeneeskunde | 70 dgn | 41 dgn |
| Voet- en enkelklachtenOrthopedie | 50 dgn | 21 dgn |
| KinderneurologieKindergeneeskunde | 43 dgn | 37 dgn |
| Interne geneeskunde (algemeen)Interne geneeskunde | 43 dgn | 42 dgn |
| VaatchirurgieChirurgie | 42 dgn | 18 dgn |
| Neurologie (algemeen)Neurologie | 40 dgn | 64 dgn |
| NefrologieInterne geneeskunde | 37 dgn | 33 dgn |
| ProctologieChirurgie | 37 dgn | 25 dgn |
| RugklachtenOrthopedie | 35 dgn | 24 dgn |
| ImmunologieInterne geneeskunde | 35 dgn | 38 dgn |
| KnieklachtenOrthopedie | 35 dgn | 14 dgn |
| SchouderklachtenOrthopedie | 35 dgn | 20 dgn |
| Longgeneeskunde (algemeen)Longgeneeskunde | 31 dgn | 28 dgn |
| LiesbreukChirurgie | 30 dgn | 17 dgn |
| Maag-, darm- en leverziekten (algemeen)Maag-, darm- en leverziekten | 29 dgn | 98 dgn |
| Cardiologie (algemeen)Cardiologie | 28 dgn | 28 dgn |
| Urologie (algemeen)Urologie | 28 dgn | 32 dgn |
| Verdachte plek op de huidDermatologie | 24 dgn | 13 dgn |
| RevalidatieRevalidatie | 21 dgn | 36 dgn |
| EndocrinologieInterne geneeskunde | 21 dgn | 48 dgn |
| Klinische geriatrieGeriatrie | 21 dgn | 28 dgn |
| Borstonderzoek (mammapoli)Chirurgie | 14 dgn | 3 dgn |
| Plastische chirurgie (algemeen)Plastische chirurgie | 14 dgn | 24 dgn |
| Medische oncologieInterne geneeskunde | 14 dgn | 9 dgn |
| Plastische chirurgie bij kankerPlastische chirurgie | 7 dgn | 11 dgn |
| KindercardiologieKindergeneeskunde | 7 dgn | 31 dgn |
| TransgenderzorgOverig | 1 dgn | 78 dgn |
| Neurochirurgie (algemeen)Neurochirurgie | 1 dgn | 42 dgn |
| VruchtbaarheidsproblemenGynaecologie | 1 dgn | 60 dgn |
Onderzoek
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Botdichtheidsmeting (DEXA)Radiologie | 90 dgn | 18 dgn |
| CT-scanRadiologie | 72 dgn | 14 dgn |
| MRI van de rugRadiologie | 35 dgn | 20 dgn |
| MRI van de nekRadiologie | 35 dgn | 22 dgn |
| MRI van de hersenenRadiologie | 35 dgn | 21 dgn |
| EchografieRadiologie | 34 dgn | 13 dgn |
| MRI van heup of beenRadiologie | 34 dgn | 20 dgn |
| MRI van schouder of armRadiologie | 34 dgn | 20 dgn |
| Gastroscopie (maagonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 28 dgn | 26 dgn |
| Coloscopie (darmonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 28 dgn | 28 dgn |
| RöntgenfotoRadiologie | 3 dgn | 1 dgn |
| MammografieRadiologie | 3 dgn | 5 dgn |
Kwaliteit per behandeling
Verslagjaar 2025, zoals het ziekenhuis het opgaf, naast de mediaan van alle ziekenhuizen.
Alvleesklierkanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal alvleesklierkopoperaties (Whipple)aantal per jaar | 47 | 44 |
| Ernstige complicaties na de operatielager is beter | 34,8% | 32,3% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 1,4% | 2,4% |
| Mediane wachttijd tot de behandeling in dagenlager is beter | 34 | 32 |
Amandelen of neusamandel verwijderen
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (keelamandelen)lager is beter | 1,8% | 2,6% |
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (neusamandel)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Aneurysma van de buikslagader
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties voor een aorta-aneurysma of dissectieaantal per jaar | 117 | 69 |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie gescheurd aneurysmalager is beter | 20,7% | 24,2% |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie intact aneurysmalager is beter | 1,4% | 1,5% |
| Ongecompliceerd herstel na geplande operatie (textbook outcome)hoger is beter | 74,6% | 76,0% |
Beroerte (CVA)
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met een beroerteaantal per jaar | 830 | 570 |
| Mediane tijd van binnenkomst tot trombolyse in minutenlager is beter | 34 | 29 |
Blaaskanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal blaasverwijderingen bij blaaskankeraantal per jaar | 78 | 42 |
| Urologen die blaasverwijderingen uitvoerenaantal specialisten | 4 | 3 |
| Ernstige complicaties binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 61,5% | 15,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 0,0% | 0,9% |
Borstimplantaten
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (reconstructie)lager is beter | 0,0% | 2,6% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (reconstructie)lager is beter | 0,0% | 3,3% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Borstkanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal geopereerde patiënten met borstkankeraantal per jaar | 19 | 216 |
| Oncologisch chirurgen die borstkanker behandelenaantal specialisten | 7 | 4 |
| Plastisch chirurgen die borstkankerpatiënten behandelenaantal specialisten | 7 | 3 |
| Mediane tijd van diagnose tot start behandeling in dagenlager is beter | 41 | 32 |
Darmkanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij dikkedarmkankeraantal per jaar | 41 | 78 |
| Aantal operaties bij endeldarmkankeraantal per jaar | 24 | 30 |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie endeldarmlager is beter | 2,4% | 0,0% |
| Gecompliceerd beloop na operatie dikke darmlager is beter | 32,9% | 11,6% |
| Gecompliceerd beloop na operatie endeldarmlager is beter | 36,0% | 20,2% |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie dikke darmlager is beter | 6,0% | 2,2% |
| Mediane tijd van diagnose tot behandeling in dagen (dikke darm)lager is beter | 48 | 36,8 |
Diabetes
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met diabetes bij de kinderartsaantal per jaar | — | 99 |
| Aantal patiënten met diabetes bij de internistaantal per jaar | 1.317 | 1.350 |
| Kinderarts: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | — | 47,8% |
| Internist: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | 53,6% | 42,3% |
| Kinderarts: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | — | 5,9% |
| Internist: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | 3,8% | 5,3% |
Dotterbehandeling (PCI)
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Overleden binnen 30 dagen na dotterbehandelinglager is beter | 3,2% | 2,6% |
| Overleden binnen 1 jaar na dotterbehandelinglager is beter | 5,5% | 5,1% |
| Ongeplande nieuwe ingreep aan hetzelfde vat binnen 1 jaarlager is beter | 2,7% | 2,6% |
Etalagebenen (perifeer vaatlijden)
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gecertificeerde vaatchirurgenaantal specialisten | 9 | 4 |
| Interventieradiologen voor vaatbehandelingenaantal specialisten | 7 | 4 |
Gebroken heup
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal behandelde heupfracturenaantal per jaar | 55 | 293 |
| Mobiliteitsscore na 3 maanden, eerder volledig mobiel (1 = best)lager is beter | — | 2,6 |
| Hulpbehoefte (ADL) na 3 maanden, eerder zelfstandig (0 = geen)lager is beter | — | 1,3 |
Gynaecologische kanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal debulkingsoperaties bij eierstokkankeraantal per jaar | 172 | 60 |
| Aantal operaties bij baarmoederslijmvlieskankeraantal per jaar | 237 | 64 |
| Tumor volledig verwijderd bij primaire debulking (eierstok)hoger is beter | 100,0% | 90,8% |
| Gecompliceerd beloop na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 15,9% | 6,9% |
| Gecompliceerd beloop na kijkoperatie baarmoeder (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 0,9% | 0,0% |
| Mediane tijd van eerste bezoek tot debulking in dagenlager is beter | 35 | 35,2 |
Halsslagaderoperatie
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal ingrepen aan de halsslagaderaantal per jaar | 69 | 48 |
| Overleden binnen 30 dagen na de ingreeplager is beter | 0,0% | 0,8% |
| Nabloeding binnen 30 dagenlager is beter | 3,2% | 2,5% |
| Neurologische complicatie binnen 30 dagenlager is beter | 2,8% | 2,0% |
| Ongecompliceerd herstel (textbook outcome)hoger is beter | 77,7% | 79,8% |
Hernia of kanaalstenose
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 2,1% | 0,4% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 1,1% | 0,3% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 2,1% | 0,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Heupprothese
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal heupprothesesaantal per jaar | 53 | 421 |
| Orthopedisch chirurgen die heuprevisies uitvoerenaantal specialisten | 3 | 4 |
| Orthopedisch chirurgen die heupprotheses plaatsenaantal specialisten | 5 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,7% |
| Gemiddelde verbetering heupscore (OHS) na 12 maandenhoger is beter | 18,2 | 18,6 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 5,8 | 5,8 |
| Revisie binnen 1 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 1,3% | 0,9% |
Hoofd-halskanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagen na tumorverwijderinglager is beter | 5,8% | 4,7% |
Kankerzorg (algemeen)
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij nierkankeraantal per jaar | 85 | 54 |
| Aantal operaties aan de dikke darmaantal per jaar | 162 | 131 |
| Aantal operaties aan de endeldarmaantal per jaar | 116 | 46 |
| Aantal operaties voor uitzaaiingen in de leveraantal per jaar | 67 | 36 |
| Aantal patiënten geopereerd aan schildklierkankeraantal per jaar | 36 | 18 |
| Gynaecoloog-oncologen in fteaantal specialisten | 5 | 2,6 |
Knieprothese
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal totale knieprothesesaantal per jaar | 52 | 310 |
| Aantal halve knieprothesesaantal per jaar | 8 | 79 |
| Orthopedisch chirurgen die knierevisies uitvoerenaantal specialisten | 4 | 3 |
| Orthopedisch chirurgen die knieprotheses plaatsenaantal specialisten | 2 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,4% |
| Gemiddelde verbetering kniescore (OKS) na 12 maandenhoger is beter | 16,7 | 15,3 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 4,9 | 4,9 |
| Revisie binnen 3 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 6,6% | 1,3% |
Leveroperatie
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal leverresectiesaantal per jaar | 68 | 50 |
| Ongecompliceerd herstel na leveroperatie (gecorrigeerd)hoger is beter | 75,5% | 84,4% |
Longkanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal longresectiesaantal per jaar | 89 | 64 |
| Aantal longkankerpatiënten met in opzet genezende bestralingaantal per jaar | 208 | 174 |
| Overleden binnen 90 dagen na stereotactische bestralinglager is beter | 1,7% | 0,8% |
| Overleden binnen 30 dagen na de longoperatielager is beter | 2,6% | 0,9% |
| Gecompliceerd beloop na de longoperatielager is beter | 12,0% | 12,6% |
| Overleden binnen 90 dagen na chemoradiatielager is beter | 1,1% | 1,1% |
Melanoom
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal nieuwe patiënten met inoperabel melanoom (stadium III/IV)aantal per jaar | 62 | 67 |
| Nog in leven 1 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 58,9% | 62,3% |
| Nog in leven 2 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 48,8% | 48,2% |
Operaties bij kinderen
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal lies- en balzakoperaties bij kinderenaantal per jaar | 159 | 43 |
| Aantal operaties voor pylorusstenose (maagportier)aantal per jaar | 35 | 15 |
Slokdarm- en maagkanker
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal slokdarmoperaties bij kankeraantal per jaar | 48 | 48 |
| Aantal maagoperaties bij kankeraantal per jaar | 16 | 22 |
| Gecompliceerd beloop na slokdarmoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 30,4% | 23,5% |
| Gecompliceerd beloop na maagoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 19,6% | 15,3% |
| Overleden binnen 30 dagen na slokdarmoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 3,2% | 1,6% |
| Overleden binnen 30 dagen na maagoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 2,6% |
| Mediane tijd tot de slokdarmoperatie in dagenlager is beter | — | 34 |
Spoedeisende hulp
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal opgevangen patiënten met ernstig meervoudig letselaantal per jaar | 317 | 33 |
Staaroperatie
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Beter zien na de operatie (minstens 1 regel visuswinst)hoger is beter | 68,6% | 94,5% |
| Na 4-6 weken binnen 0,5 dioptrie van de beoogde sterktehoger is beter | 86,3% | 77,7% |
Wervelfusie
| Indicator | UMCG | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 8,6% | 3,1% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 8,6% | 0,7% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 7,1% | 2,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 2,9% | 0,0% |
Jaarrekening
Cijfers van Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) / Poliklinische Apotheek UMCG, uit de openbare jaarverantwoording.
| Jaar | Opbrengsten | Lasten | Resultaat | Marge | Eigen vermogen | Solvabiliteit | Liquide middelen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025aangeleverd 29 mei 2026 | € 1,8 mld | € 1,8 mld | € 24 mln | 1,4% | € 512 mln | 37,5% | € 226 mln |
| 2024aangeleverd 30 mei 2025 | € 1,7 mld | € 1,7 mld | € 23 mln | 1,3% | € 488 mln | 36,6% | € 230 mln |
| 2023aangeleverd 29 mei 2024 | € 1,6 mld | € 1,6 mld | € 60 mln | 3,6% | € 453 mln | 35,3% | € 214 mln |
| Sectorgemiddelde, Universitair medisch centrum (2024) | |||||||
| 2024 | — | — | — | 2% | — | 36% | — |
Personeel
| Jaar | Zorgverleners | Verzuim | Lang open vacatures |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6.279 | 7,1% | 42 |
| 2024 | 6.156 | 6,9% | 61 |
| 2023 | — | — | — |
Zorgverleners: gemiddeld aantal personen in de zorg. Verzuim: het ziekteverzuim van de zorgverleners. Lang open: vacatures die drie maanden of langer openstaan.
Bestuur en toezicht
Zoals het register ze vermeldt bij de jaarverantwoording over 2025.
Raad van bestuur
- A.G.J. van der ZeeVoorzitter Raad van Bestuur · sinds 1 november 2019
Parkeren
Groningen
€ 3,33 per uur. De eerste 18 minuten gratis. Dagmaximum € 22. Voor patiënten of vaste bezoekers: € 7 per dag.
€ 1,00 per 18 minuten, omgerekend € 3,33 per uur; dagkaart maximaal € 7,00 voor patiënten en bezoekers met een afspraak- of opnamebrief.
Gelezen op de website van het ziekenhuis, 2 november 2026.