BudgetState Ziekenhuizen / Ziekenhuizen
Algemeen ziekenhuis · Drachten
Nij Smellinghe
46 van 75 boven de norm
2025, marge 2,9%
sectorgemiddelde 36% (2024)
Drachten
Locaties
- Ziekenhuis Nij Smellinghe, locatie DrachtenCompagnonsplein, 9202NN Drachten
Wachttijden
Laatste opgave: 27 oktober 2026. Boven de norm eerst.
Boven de norm, elke twee weken
Wachttijden tegen de norm, per soort
Behandelingen
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Navelbreukoperatie bij volwassenenChirurgie | 174 dgn | 53 dgn |
| StaaroperatieOogheelkunde | 126 dgn | 49 dgn |
| GalblaasverwijderingChirurgie | 122 dgn | 43 dgn |
| LiesbreukoperatieChirurgie | 104 dgn | 49 dgn |
| Totale knievervangingOrthopedie | 90 dgn | 84 dgn |
| BaarmoederverwijderingGynaecologie | 82 dgn | 64 dgn |
| NeustussenschotcorrectieKNO | 73 dgn | 81 dgn |
| Totale heupvervangingOrthopedie | 71 dgn | 64 dgn |
| Kijkoperatie van de knieOrthopedie | 66 dgn | 42 dgn |
| Operatie hernia of kanaalstenoseNeurochirurgie / Orthopedie | 56 dgn | 55 dgn |
| Amandelen of neusamandel verwijderenKNO | 55 dgn | 60 dgn |
| Endoveneuze spataderbehandelingDermatologie | 54 dgn | 57 dgn |
| Operatie incontinentie of verzakking (vrouw)Gynaecologie | 54 dgn | 71 dgn |
| Operatie vergrote prostaatUrologie | 51 dgn | 61 dgn |
| Trommelvliesbuisjes plaatsenKNO | 50 dgn | 37 dgn |
| Mohs-chirurgieDermatologie | 46 dgn | 54 dgn |
| Wervelfusie (niet voor hernia of kanaalstenose)Neurochirurgie / Orthopedie | 46 dgn | 74 dgn |
Polikliniek: eerste afspraak
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Neurologie (algemeen)Neurologie | 200 dgn | 64 dgn |
| LiesbreukChirurgie | 98 dgn | 17 dgn |
| Chirurgie (algemeen)Chirurgie | 98 dgn | 14 dgn |
| Klinische geriatrieGeriatrie | 96 dgn | 28 dgn |
| Incontinentie bij vrouwenGynaecologie | 90 dgn | 67 dgn |
| NekherniaNeurologie | 90 dgn | 59 dgn |
| RugherniaNeurologie | 90 dgn | 57 dgn |
| Maag-, darm- en leverziekten (algemeen)Maag-, darm- en leverziekten | 90 dgn | 98 dgn |
| VruchtbaarheidsproblemenGynaecologie | 90 dgn | 60 dgn |
| Gynaecologie (algemeen)Gynaecologie | 90 dgn | 72 dgn |
| StaarOogheelkunde | 75 dgn | 20 dgn |
| Oogheelkunde (algemeen)Oogheelkunde | 75 dgn | 59 dgn |
| Cardiologie (algemeen)Cardiologie | 60 dgn | 28 dgn |
| KaakchirurgieKaakchirurgie | 60 dgn | 31 dgn |
| ImmunologieInterne geneeskunde | 50 dgn | 38 dgn |
| EndocrinologieInterne geneeskunde | 50 dgn | 48 dgn |
| Plastische chirurgie (algemeen)Plastische chirurgie | 50 dgn | 24 dgn |
| Interne geneeskunde (algemeen)Interne geneeskunde | 50 dgn | 42 dgn |
| NefrologieInterne geneeskunde | 48 dgn | 33 dgn |
| Dermatologie (algemeen)Dermatologie | 46 dgn | 35 dgn |
| VaatchirurgieChirurgie | 42 dgn | 18 dgn |
| KinderorthopedieKindergeneeskunde | 39 dgn | 41 dgn |
| Interne geneeskunde bij kinderenKindergeneeskunde | 39 dgn | 30 dgn |
| Kindergeneeskunde (algemeen)Kindergeneeskunde | 39 dgn | 35 dgn |
| KinderneurologieKindergeneeskunde | 39 dgn | 37 dgn |
| KindercardiologieKindergeneeskunde | 39 dgn | 31 dgn |
| KNO (algemeen)KNO | 30 dgn | 21 dgn |
| Reumatologie (algemeen)Reumatologie | 27 dgn | 47 dgn |
| Gehoorverlies en doofheidKNO | 25 dgn | 25 dgn |
| PijnbestrijdingAnesthesiologie | 23 dgn | 58 dgn |
| Voet- en enkelklachtenOrthopedie | 17 dgn | 21 dgn |
| KnieklachtenOrthopedie | 16 dgn | 14 dgn |
| ProctologieChirurgie | 15 dgn | 25 dgn |
| Neurochirurgie (algemeen)Neurochirurgie | 14 dgn | 42 dgn |
| RugherniaNeurochirurgie | 14 dgn | 46 dgn |
| NekherniaNeurochirurgie | 14 dgn | 46 dgn |
| SchouderklachtenOrthopedie | 13 dgn | 20 dgn |
| Longgeneeskunde (algemeen)Longgeneeskunde | 8 dgn | 28 dgn |
| Urologie (algemeen)Urologie | 7 dgn | 32 dgn |
| Borstonderzoek (mammapoli)Chirurgie | 4 dgn | 3 dgn |
| RugklachtenOrthopedie | 3 dgn | 24 dgn |
| HeupklachtenOrthopedie | 3 dgn | 14 dgn |
| Medische oncologieInterne geneeskunde | 3 dgn | 9 dgn |
| Verdachte plek op de huidDermatologie | 2 dgn | 13 dgn |
Onderzoek
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Botdichtheidsmeting (DEXA)Radiologie | 84 dgn | 18 dgn |
| Onderzoek naar slaapapneuKNO / Longgeneeskunde / Neurologie | 70 dgn | 45 dgn |
| Coloscopie (darmonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 31 dgn | 28 dgn |
| Afwijkend uitstrijkje baarmoederhalsGynaecologie | 30 dgn | 17 dgn |
| Gastroscopie (maagonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 20 dgn | 26 dgn |
| MRI van heup of beenRadiologie | 17 dgn | 20 dgn |
| MRI van schouder of armRadiologie | 17 dgn | 20 dgn |
| MRI van de rugRadiologie | 17 dgn | 20 dgn |
| MRI van de nekRadiologie | 17 dgn | 22 dgn |
| MRI van de hersenenRadiologie | 17 dgn | 21 dgn |
| EchografieRadiologie | 14 dgn | 13 dgn |
| CT-scanRadiologie | 10 dgn | 14 dgn |
| MammografieRadiologie | 7 dgn | 5 dgn |
| RöntgenfotoRadiologie | 2 dgn | 1 dgn |
Kwaliteit per behandeling
Verslagjaar 2025, zoals het ziekenhuis het opgaf, naast de mediaan van alle ziekenhuizen.
Amandelen of neusamandel verwijderen
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (keelamandelen)lager is beter | 3,3% | 2,6% |
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (neusamandel)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Aneurysma van de buikslagader
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties voor een aorta-aneurysma of dissectieaantal per jaar | 56 | 69 |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie gescheurd aneurysmalager is beter | 0,0% | 24,2% |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie intact aneurysmalager is beter | 0,7% | 1,5% |
| Ongecompliceerd herstel na geplande operatie (textbook outcome)hoger is beter | 92,7% | 76,0% |
Beroerte (CVA)
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met een beroerteaantal per jaar | 288 | 570 |
| Mediane tijd van binnenkomst tot trombolyse in minutenlager is beter | 38 | 29 |
Borstimplantaten
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (reconstructie)lager is beter | 15,4% | 2,6% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (cosmetisch)lager is beter | — | 0,0% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (reconstructie)lager is beter | 0,0% | 3,3% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (cosmetisch)lager is beter | — | 0,0% |
Borstkanker
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal geopereerde patiënten met borstkankeraantal per jaar | 144 | 216 |
| Oncologisch chirurgen die borstkanker behandelenaantal specialisten | 4 | 4 |
| Plastisch chirurgen die borstkankerpatiënten behandelenaantal specialisten | 3 | 3 |
| Mediane tijd van diagnose tot start behandeling in dagenlager is beter | 35 | 32 |
Darmkanker
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij dikkedarmkankeraantal per jaar | 77 | 78 |
| Aantal operaties bij endeldarmkankeraantal per jaar | — | 30 |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie endeldarmlager is beter | — | 0,0% |
| Gecompliceerd beloop na operatie dikke darmlager is beter | 18,2% | 11,6% |
| Gecompliceerd beloop na operatie endeldarmlager is beter | — | 20,2% |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie dikke darmlager is beter | 1,4% | 2,2% |
| Mediane tijd van diagnose tot behandeling in dagen (dikke darm)lager is beter | 42 | 36,8 |
Diabetes
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met diabetes bij de kinderartsaantal per jaar | 69 | 99 |
| Aantal patiënten met diabetes bij de internistaantal per jaar | 1.085 | 1.350 |
| Kinderarts: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | 43,5% | 47,8% |
| Internist: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | 47,4% | 42,3% |
| Kinderarts: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | 1,4% | 5,9% |
| Internist: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | 4,2% | 5,3% |
Etalagebenen (perifeer vaatlijden)
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gecertificeerde vaatchirurgenaantal specialisten | 3 | 4 |
| Interventieradiologen voor vaatbehandelingenaantal specialisten | 3 | 4 |
Galblaasverwijdering (galstenen)
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heropgenomen door een complicatie binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 3,8% | 2,8% |
Gebroken heup
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal behandelde heupfracturenaantal per jaar | 253 | 293 |
| Mobiliteitsscore na 3 maanden, eerder volledig mobiel (1 = best)lager is beter | 3,1 | 2,6 |
| Hulpbehoefte (ADL) na 3 maanden, eerder zelfstandig (0 = geen)lager is beter | 2,5 | 1,3 |
Gynaecologische kanker
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal debulkingsoperaties bij eierstokkankeraantal per jaar | — | 60 |
| Aantal operaties bij baarmoederslijmvlieskankeraantal per jaar | 44 | 64 |
| Tumor volledig verwijderd bij primaire debulking (eierstok)hoger is beter | — | 90,8% |
| Gecompliceerd beloop na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | — | 6,9% |
| Gecompliceerd beloop na kijkoperatie baarmoeder (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | — | 0,0% |
| Mediane tijd van eerste bezoek tot debulking in dagenlager is beter | — | 35,2 |
Hernia of kanaalstenose
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 0,8% | 0,4% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 1,6% | 0,3% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Heupprothese
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal heupprothesesaantal per jaar | 408 | 421 |
| Orthopedisch chirurgen die heuprevisies uitvoerenaantal specialisten | 2 | 4 |
| Orthopedisch chirurgen die heupprotheses plaatsenaantal specialisten | 4 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,3% | 0,7% |
| Gemiddelde verbetering heupscore (OHS) na 12 maandenhoger is beter | 17,9 | 18,6 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 5,5 | 5,8 |
| Revisie binnen 1 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 4,0% | 0,9% |
Incontinentie of verzakking bij vrouwen
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Veel tot zeer veel verbeterd na de operatiehoger is beter | 93,0% | 90,8% |
Kankerzorg (algemeen)
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij nierkankeraantal per jaar | 39 | 54 |
| Aantal operaties aan de dikke darmaantal per jaar | 125 | 131 |
| Aantal operaties aan de endeldarmaantal per jaar | — | 46 |
| Aantal operaties voor uitzaaiingen in de leveraantal per jaar | — | 36 |
| Aantal patiënten geopereerd aan schildklierkankeraantal per jaar | — | 18 |
| Gynaecoloog-oncologen in fteaantal specialisten | — | 2,6 |
Knieprothese
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal totale knieprothesesaantal per jaar | 408 | 310 |
| Aantal halve knieprothesesaantal per jaar | 63 | 79 |
| Orthopedisch chirurgen die knierevisies uitvoerenaantal specialisten | 2 | 3 |
| Orthopedisch chirurgen die knieprotheses plaatsenaantal specialisten | 4 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,4% |
| Gemiddelde verbetering kniescore (OKS) na 12 maandenhoger is beter | 15,5 | 15,3 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 4,6 | 4,9 |
| Revisie binnen 3 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 0,3% | 1,3% |
Operaties bij kinderen
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal lies- en balzakoperaties bij kinderenaantal per jaar | 20 | 43 |
| Aantal operaties voor pylorusstenose (maagportier)aantal per jaar | — | 15 |
Spoedeisende hulp
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal opgevangen patiënten met ernstig meervoudig letselaantal per jaar | 20 | 33 |
Staaroperatie
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Beter zien na de operatie (minstens 1 regel visuswinst)hoger is beter | 94,0% | 94,5% |
| Na 4-6 weken binnen 0,5 dioptrie van de beoogde sterktehoger is beter | 78,5% | 77,7% |
Wervelfusie
| Indicator | Nij Smellinghe | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 0,0% | 3,1% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 0,0% | 0,7% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 0,0% | 2,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Jaarrekening
Geconsolideerde cijfers van Stichting Ziekenhuis "Nij Smellinghe", uit de openbare jaarverantwoording.
| Jaar | Opbrengsten | Lasten | Resultaat | Marge | Eigen vermogen | Solvabiliteit | Liquide middelen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025aangeleverd 28 mei 2026 | € 218 mln | € 211 mln | € 6,3 mln | 2,9% | € 91 mln | 50,1% | € 28 mln |
| 2024aangeleverd 22 mei 2025 | € 201 mln | € 194 mln | € 7,1 mln | 3,5% | € 85 mln | 53,7% | € 26 mln |
| 2023aangeleverd 31 mei 2024 | € 185 mln | € 179 mln | € 5,1 mln | 2,8% | € 74 mln | 50,8% | € 29 mln |
| Sectorgemiddelde, Algemeen ziekenhuis (2024) | |||||||
| 2024 | — | — | — | 2% | — | 36% | — |
Personeel
| Jaar | Zorgverleners | Verzuim | Lang open vacatures |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1.425 | 5,1% | 1 |
| 2024 | 1.343 | 5,3% | 6 |
| 2023 | — | — | — |
Zorgverleners: gemiddeld aantal personen in de zorg. Verzuim: het ziekteverzuim van de zorgverleners. Lang open: vacatures die drie maanden of langer openstaan.
Bestuur en toezicht
Zoals het register ze vermeldt bij de jaarverantwoording over 2025.
Raad van bestuur
- Stichting NijZBestuurder · sinds 1 januari 2025
Gevolmachtigden en overige
- Folkert Piter BrouwersDirecteur Bedrijf en Gebouwen · sinds 1 maart 2016
Parkeren
Drachten
€ 1,50 per uur. De eerste 20 minuten gratis. Dagmaximum € 3,50.
60–120 minuten € 3,00, daarna maximaal € 3,50 per dag; weekkaart € 7,50.
Gelezen op de website van het ziekenhuis, 2 november 2026.