BudgetState Ziekenhuizen / Ziekenhuizen
Universitair medisch centrum · Maastricht
Maastricht UMC+
33 van 68 boven de norm
2025, marge 0,5%
sectorgemiddelde 36% (2024)
Maastricht
Locaties
- Academisch Ziekenhuis MaastrichtP Debyelaan, 6229HX Maastricht
Wachttijden
Laatste opgave: 27 oktober 2026. Boven de norm eerst.
Boven de norm, elke twee weken
Wachttijden tegen de norm, per soort
Behandelingen
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Totale heupvervangingOrthopedie | 240 dgn | 64 dgn |
| Totale knievervangingOrthopedie | 240 dgn | 84 dgn |
| Operatie meniscus of kniebandenChirurgie / Orthopedie | 180 dgn | 50 dgn |
| Amandelen of neusamandel verwijderenKNO | 107 dgn | 60 dgn |
| NeustussenschotcorrectieKNO | 101 dgn | 81 dgn |
| Kijkoperatie van de knieOrthopedie | 90 dgn | 42 dgn |
| Sterilisatie bij de manChirurgie / Urologie | 87 dgn | 43 dgn |
| StaaroperatieOogheelkunde | 83 dgn | 49 dgn |
| Trommelvliesbuisjes plaatsenKNO | 79 dgn | 37 dgn |
| Ablatie bij hartritmestoornissenCardiologie | 60 dgn | 68 dgn |
| Operatie carpaletunnelsyndroomChirurgie / Plastische chirurgie / Orthopedie | 59 dgn | 44 dgn |
| BorstreconstructiePlastische chirurgie | 57 dgn | 79 dgn |
| Bypassoperatie van het hartCardiothoracale chirurgie | 55 dgn | 29 dgn |
| LiesbreukoperatieChirurgie | 49 dgn | 49 dgn |
| Zenuw vrijleggen (o.a. carpaletunnelsyndroom)Neurochirurgie | 37 dgn | 46 dgn |
| IVF/ICSIGynaecologie | 23 dgn | 27 dgn |
| Dotterbehandeling (PCI)Cardiologie | 19 dgn | 26 dgn |
| GalblaasverwijderingChirurgie | 1 dgn | 43 dgn |
| IUI (intra-uteriene inseminatie)Gynaecologie | 0 dgn | 9 dgn |
Polikliniek: eerste afspraak
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| AllergologieInterne geneeskunde | 290 dgn | 72 dgn |
| Neurologie (algemeen)Neurologie | 130 dgn | 64 dgn |
| Incontinentie bij vrouwenGynaecologie | 121 dgn | 67 dgn |
| PijnbestrijdingAnesthesiologie | 120 dgn | 58 dgn |
| Maag-, darm- en leverziekten (algemeen)Maag-, darm- en leverziekten | 100 dgn | 98 dgn |
| Gynaecologie (algemeen)Gynaecologie | 66 dgn | 72 dgn |
| RugklachtenOrthopedie | 60 dgn | 24 dgn |
| EndocrinologieInterne geneeskunde | 60 dgn | 48 dgn |
| Kindergeneeskunde (algemeen)Kindergeneeskunde | 60 dgn | 35 dgn |
| HeupklachtenOrthopedie | 60 dgn | 14 dgn |
| Voet- en enkelklachtenOrthopedie | 60 dgn | 21 dgn |
| Orthopedie (algemeen)Orthopedie | 60 dgn | 14 dgn |
| KnieklachtenOrthopedie | 60 dgn | 14 dgn |
| KNO (algemeen)KNO | 40 dgn | 21 dgn |
| ImmunologieInterne geneeskunde | 37 dgn | 38 dgn |
| VaatchirurgieChirurgie | 35 dgn | 18 dgn |
| Dermatologie (algemeen)Dermatologie | 30 dgn | 35 dgn |
| Longgeneeskunde (algemeen)Longgeneeskunde | 30 dgn | 28 dgn |
| Plastische chirurgie (algemeen)Plastische chirurgie | 30 dgn | 24 dgn |
| Interne geneeskunde (algemeen)Interne geneeskunde | 30 dgn | 42 dgn |
| Reumatologie (algemeen)Reumatologie | 23 dgn | 47 dgn |
| VruchtbaarheidsproblemenGynaecologie | 23 dgn | 60 dgn |
| Gehoorverlies en doofheidKNO | 21 dgn | 25 dgn |
| Neurochirurgie (algemeen)Neurochirurgie | 20 dgn | 42 dgn |
| KaakchirurgieKaakchirurgie | 20 dgn | 31 dgn |
| SlaapcentrumOverig | 16 dgn | 70 dgn |
| NefrologieInterne geneeskunde | 14 dgn | 33 dgn |
| Klinische geriatrieGeriatrie | 14 dgn | 28 dgn |
| Cardiologie (algemeen)Cardiologie | 10 dgn | 28 dgn |
| LiesbreukChirurgie | 10 dgn | 17 dgn |
| Chirurgie (algemeen)Chirurgie | 10 dgn | 14 dgn |
| Urologie (algemeen)Urologie | 9 dgn | 32 dgn |
| StaarOogheelkunde | 8 dgn | 20 dgn |
| Verdachte plek op de huidDermatologie | 8 dgn | 13 dgn |
| Medische oncologieInterne geneeskunde | 4 dgn | 9 dgn |
| Interne geneeskunde bij kinderenKindergeneeskunde | 2 dgn | 30 dgn |
| Borstonderzoek (mammapoli)Chirurgie | 2 dgn | 3 dgn |
Onderzoek
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| MRI van heup of beenRadiologie | 20 dgn | 20 dgn |
| MRI van schouder of armRadiologie | 20 dgn | 20 dgn |
| MRI van de rugRadiologie | 20 dgn | 20 dgn |
| MRI van de nekRadiologie | 20 dgn | 22 dgn |
| MRI van de hersenenRadiologie | 20 dgn | 21 dgn |
| CT-scanRadiologie | 7 dgn | 14 dgn |
| Botdichtheidsmeting (DEXA)Radiologie | 4 dgn | 18 dgn |
| MammografieRadiologie | 2 dgn | 5 dgn |
| RöntgenfotoRadiologie | 0 dgn | 1 dgn |
| EchografieRadiologie | 0 dgn | 13 dgn |
| Gastroscopie (maagonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 0 dgn | 26 dgn |
| Coloscopie (darmonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 0 dgn | 28 dgn |
Kwaliteit per behandeling
Verslagjaar 2025, zoals het ziekenhuis het opgaf, naast de mediaan van alle ziekenhuizen.
Alvleesklierkanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal alvleesklierkopoperaties (Whipple)aantal per jaar | 42 | 44 |
| Ernstige complicaties na de operatielager is beter | 28,2% | 32,3% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 2,1% | 2,4% |
| Mediane wachttijd tot de behandeling in dagenlager is beter | 41 | 32 |
Amandelen of neusamandel verwijderen
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (keelamandelen)lager is beter | 3,4% | 2,6% |
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (neusamandel)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Aneurysma van de buikslagader
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties voor een aorta-aneurysma of dissectieaantal per jaar | 104 | 69 |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie gescheurd aneurysmalager is beter | 28,6% | 24,2% |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie intact aneurysmalager is beter | 3,6% | 1,5% |
| Ongecompliceerd herstel na geplande operatie (textbook outcome)hoger is beter | 69,2% | 76,0% |
Beroerte (CVA)
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met een beroerteaantal per jaar | 546 | 570 |
| Mediane tijd van binnenkomst tot trombolyse in minutenlager is beter | 27,5 | 29 |
Blaaskanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal blaasverwijderingen bij blaaskankeraantal per jaar | 28 | 42 |
| Urologen die blaasverwijderingen uitvoerenaantal specialisten | 2 | 3 |
| Ernstige complicaties binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 13,6% | 15,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 0,0% | 0,9% |
Borstimplantaten
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (reconstructie)lager is beter | 0,0% | 2,6% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (reconstructie)lager is beter | 3,1% | 3,3% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Borstkanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal geopereerde patiënten met borstkankeraantal per jaar | 181 | 216 |
| Oncologisch chirurgen die borstkanker behandelenaantal specialisten | 6 | 4 |
| Plastisch chirurgen die borstkankerpatiënten behandelenaantal specialisten | 5 | 3 |
| Mediane tijd van diagnose tot start behandeling in dagenlager is beter | 35 | 32 |
Chronische nierschade en dialyse
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gestart met dialyse via een werkende shunt of PD-katheterhoger is beter | 92,3% | 64,2% |
Darmkanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij dikkedarmkankeraantal per jaar | 61 | 78 |
| Aantal operaties bij endeldarmkankeraantal per jaar | 22 | 30 |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie endeldarmlager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Gecompliceerd beloop na operatie dikke darmlager is beter | 17,8% | 11,6% |
| Gecompliceerd beloop na operatie endeldarmlager is beter | 55,3% | 20,2% |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie dikke darmlager is beter | 2,8% | 2,2% |
| Mediane tijd van diagnose tot behandeling in dagen (dikke darm)lager is beter | 34 | 36,8 |
Diabetes
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met diabetes bij de kinderartsaantal per jaar | — | 99 |
| Aantal patiënten met diabetes bij de internistaantal per jaar | 1.394 | 1.350 |
| Kinderarts: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | — | 47,8% |
| Internist: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | — | 42,3% |
| Kinderarts: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | — | 5,9% |
| Internist: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | — | 5,3% |
Etalagebenen (perifeer vaatlijden)
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gecertificeerde vaatchirurgenaantal specialisten | 7 | 4 |
| Interventieradiologen voor vaatbehandelingenaantal specialisten | 9 | 4 |
Galblaasverwijdering (galstenen)
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heropgenomen door een complicatie binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 4,6% | 2,8% |
Gebroken heup
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal behandelde heupfracturenaantal per jaar | 362 | 293 |
| Mobiliteitsscore na 3 maanden, eerder volledig mobiel (1 = best)lager is beter | 2,5 | 2,6 |
| Hulpbehoefte (ADL) na 3 maanden, eerder zelfstandig (0 = geen)lager is beter | — | 1,3 |
Gynaecologische kanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal debulkingsoperaties bij eierstokkankeraantal per jaar | 107 | 60 |
| Aantal operaties bij baarmoederslijmvlieskankeraantal per jaar | 142 | 64 |
| Tumor volledig verwijderd bij primaire debulking (eierstok)hoger is beter | 75,0% | 90,8% |
| Gecompliceerd beloop na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 7,9% | 6,9% |
| Gecompliceerd beloop na kijkoperatie baarmoeder (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Mediane tijd van eerste bezoek tot debulking in dagenlager is beter | 38 | 35,2 |
Halsslagaderoperatie
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal ingrepen aan de halsslagaderaantal per jaar | 86 | 48 |
| Overleden binnen 30 dagen na de ingreeplager is beter | 0,4% | 0,8% |
| Nabloeding binnen 30 dagenlager is beter | 2,6% | 2,5% |
| Neurologische complicatie binnen 30 dagenlager is beter | 1,3% | 2,0% |
| Ongecompliceerd herstel (textbook outcome)hoger is beter | 75,8% | 79,8% |
Hernia of kanaalstenose
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 2,6% | 0,4% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 0,0% | 0,3% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Heupprothese
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal heupprothesesaantal per jaar | 158 | 421 |
| Orthopedisch chirurgen die heuprevisies uitvoerenaantal specialisten | 5 | 4 |
| Orthopedisch chirurgen die heupprotheses plaatsenaantal specialisten | 5 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 1,1% | 0,7% |
| Gemiddelde verbetering heupscore (OHS) na 12 maandenhoger is beter | 17,2 | 18,6 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 5,0 | 5,8 |
| Revisie binnen 1 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 0,6% | 0,9% |
Hoofd-halskanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagen na tumorverwijderinglager is beter | 5,0% | 4,7% |
Kankerzorg (algemeen)
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij nierkankeraantal per jaar | 46 | 54 |
| Aantal operaties aan de dikke darmaantal per jaar | 203 | 131 |
| Aantal operaties aan de endeldarmaantal per jaar | 74 | 46 |
| Aantal operaties voor uitzaaiingen in de leveraantal per jaar | 36 | 36 |
| Aantal patiënten geopereerd aan schildklierkankeraantal per jaar | 26 | 18 |
| Gynaecoloog-oncologen in fteaantal specialisten | 4,5 | 2,6 |
Knieprothese
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal totale knieprothesesaantal per jaar | 93 | 310 |
| Aantal halve knieprothesesaantal per jaar | 8 | 79 |
| Orthopedisch chirurgen die knierevisies uitvoerenaantal specialisten | 4 | 3 |
| Orthopedisch chirurgen die knieprotheses plaatsenaantal specialisten | 4 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,4% |
| Gemiddelde verbetering kniescore (OKS) na 12 maandenhoger is beter | 12,0 | 15,3 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 3,7 | 4,9 |
| Revisie binnen 3 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 1,2% | 1,3% |
Leveroperatie
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal leverresectiesaantal per jaar | 82 | 50 |
| Ongecompliceerd herstel na leveroperatie (gecorrigeerd)hoger is beter | 91,6% | 84,4% |
Longkanker
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal longresectiesaantal per jaar | 58 | 64 |
| Aantal longkankerpatiënten met in opzet genezende bestralingaantal per jaar | 43 | 174 |
| Overleden binnen 90 dagen na stereotactische bestralinglager is beter | 1,9% | 0,8% |
| Overleden binnen 30 dagen na de longoperatielager is beter | 1,0% | 0,9% |
| Gecompliceerd beloop na de longoperatielager is beter | 10,1% | 12,6% |
| Overleden binnen 90 dagen na chemoradiatielager is beter | 0,0% | 1,1% |
Melanoom
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal nieuwe patiënten met inoperabel melanoom (stadium III/IV)aantal per jaar | 51 | 67 |
| Nog in leven 1 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 67,2% | 62,3% |
| Nog in leven 2 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 41,9% | 48,2% |
Operaties bij kinderen
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal lies- en balzakoperaties bij kinderenaantal per jaar | 149 | 43 |
| Aantal operaties voor pylorusstenose (maagportier)aantal per jaar | 15 | 15 |
Spoedeisende hulp
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal opgevangen patiënten met ernstig meervoudig letselaantal per jaar | 278 | 33 |
Staaroperatie
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Beter zien na de operatie (minstens 1 regel visuswinst)hoger is beter | 90,9% | 94,5% |
| Na 4-6 weken binnen 0,5 dioptrie van de beoogde sterktehoger is beter | 77,7% | 77,7% |
Wervelfusie
| Indicator | Maastricht UMC+ | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 7,7% | 3,1% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 0,0% | 0,7% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 7,7% | 2,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Jaarrekening
Geconsolideerde cijfers van Academisch Ziekenhuis Maastricht, uit de openbare jaarverantwoording.
| Jaar | Opbrengsten | Lasten | Resultaat | Marge | Eigen vermogen | Solvabiliteit | Liquide middelen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025aangeleverd 20 mei 2026 | € 1,2 mld | € 1,2 mld | € 6,5 mln | 0,5% | € 458 mln | 40,5% | € 246 mln |
| 2024aangeleverd 14 mei 2025 | € 1,2 mld | € 1,1 mld | € 22 mln | 1,9% | € 451 mln | 39,4% | € 332 mln |
| 2023aangeleverd 31 mei 2024 | € 970 mln | € 938 mln | € 29 mln | 3,0% | € 390 mln | 42,5% | € 200 mln |
| Sectorgemiddelde, Universitair medisch centrum (2024) | |||||||
| 2024 | — | — | — | 2% | — | 36% | — |
Personeel
| Jaar | Zorgverleners | Verzuim | Lang open vacatures |
|---|---|---|---|
| 2025 | 4.446 | 5,5% | 5 |
| 2024 | 2.978 | 5,8% | 12 |
| 2023 | — | — | — |
Zorgverleners: gemiddeld aantal personen in de zorg. Verzuim: het ziekteverzuim van de zorgverleners. Lang open: vacatures die drie maanden of langer openstaan.
Bestuur en toezicht
Zoals het register ze vermeldt bij de jaarverantwoording over 2025.
Raad van bestuur
- Mertens, Helena Josephina Maria MatheaVoorzitter Raad van Bestuur · sinds 1 maart 2017
- Zwart, Gabriël HermanusPubliekrechtelijk bestuurder · sinds 1 december 2015
- Zwart, Gabriël HermanusLid Raad van Bestuur · sinds 1 december 2015
- Mertens, Helena Josephina Maria MatheaPubliekrechtelijk bestuurder · sinds 1 maart 2017
- Maessen, Josephus GregoriusPubliekrechtelijk bestuurder · sinds 1 januari 2025
Raad van toezicht
- A.M.G.A. de Smet Publiekrechtelijk lid toezichthoudend orgaan · sinds 1 juni 2018
- R.J.M. DassenPubliekrechtelijk lid toezichthoudend orgaan · sinds 1 oktober 2019
- C.P.M. MoonenPubliekrechtelijk lid toezichthoudend orgaan · sinds 1 januari 2020
- Thomas Van ElzakkerPubliekrechtelijk lid toezichthoudend orgaan · sinds 1 augustus 2022
- Jan-Paul RuttenPubliekrechtelijk lid toezichthoudend orgaan · sinds 1 juni 2023
Gevolmachtigden en overige
- J.L.J. HabetsPrivaatrechtelijk gevolmachtigde · sinds 19 april 2023
- Liesbeth Inge van de VenAfdelingshoofd ad interim Klinische Farmacie en To · sinds 1 juli 2024
Parkeren
Maastricht
€ 1,20 per uur. De eerste 30 minuten gratis. Dagmaximum € 10.
€ 0,20 per 10 minuten; weekkaart € 15,00; plekken bij Oncologie, Dialyse en SEH gratis voor hun patiënten en bezoekers.
Gelezen op de website van het ziekenhuis, 2 november 2026.