BudgetState Ziekenhuizen / Ziekenhuizen
Universitair medisch centrum · Leiden
LUMC
18 van 41 boven de norm
2025, marge 1,3%
sectorgemiddelde 36% (2024)
Leiden
Locaties
- Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC)Albinusdreef, 2333ZA Leiden
Wachttijden
Laatste opgave: 27 oktober 2026. Boven de norm eerst.
Boven de norm, elke twee weken
Wachttijden tegen de norm, per soort
Polikliniek: eerste afspraak
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Cardiologie (algemeen)Cardiologie | 120 dgn | 28 dgn |
| PijnbestrijdingAnesthesiologie | 100 dgn | 58 dgn |
| Neurologie (algemeen)Neurologie | 79 dgn | 64 dgn |
| Plastische chirurgie (algemeen)Plastische chirurgie | 77 dgn | 24 dgn |
| SchouderklachtenOrthopedie | 64 dgn | 20 dgn |
| EndocrinologieInterne geneeskunde | 60 dgn | 48 dgn |
| Longgeneeskunde (algemeen)Longgeneeskunde | 56 dgn | 28 dgn |
| Plastische chirurgie bij kankerPlastische chirurgie | 54 dgn | 11 dgn |
| VruchtbaarheidsproblemenGynaecologie | 49 dgn | 60 dgn |
| Dermatologie (algemeen)Dermatologie | 42 dgn | 35 dgn |
| KnieklachtenOrthopedie | 36 dgn | 14 dgn |
| KaakchirurgieKaakchirurgie | 35 dgn | 31 dgn |
| RevalidatieRevalidatie | 31 dgn | 36 dgn |
| StaarOogheelkunde | 30 dgn | 20 dgn |
| Oogheelkunde (algemeen)Oogheelkunde | 30 dgn | 59 dgn |
| Urologie (algemeen)Urologie | 25 dgn | 32 dgn |
| KinderneurologieKindergeneeskunde | 25 dgn | 37 dgn |
| ImmunologieInterne geneeskunde | 23 dgn | 38 dgn |
| Gynaecologie (algemeen)Gynaecologie | 22 dgn | 72 dgn |
| KinderorthopedieKindergeneeskunde | 21 dgn | 41 dgn |
| NefrologieInterne geneeskunde | 21 dgn | 33 dgn |
| RugklachtenOrthopedie | 21 dgn | 24 dgn |
| VaatchirurgieChirurgie | 21 dgn | 18 dgn |
| HeupklachtenOrthopedie | 21 dgn | 14 dgn |
| Voet- en enkelklachtenOrthopedie | 21 dgn | 21 dgn |
| Neurochirurgie (algemeen)Neurochirurgie | 18 dgn | 42 dgn |
| Kindergeneeskunde (algemeen)Kindergeneeskunde | 18 dgn | 35 dgn |
| Interne geneeskunde bij kinderenKindergeneeskunde | 14 dgn | 30 dgn |
| Orthopedie (algemeen)Orthopedie | 14 dgn | 14 dgn |
| Verdachte plek op de huidDermatologie | 14 dgn | 13 dgn |
| Reumatologie (algemeen)Reumatologie | 11 dgn | 47 dgn |
| KindercardiologieKindergeneeskunde | 10 dgn | 31 dgn |
| Interne geneeskunde (algemeen)Interne geneeskunde | 10 dgn | 42 dgn |
| Medische oncologieInterne geneeskunde | 10 dgn | 9 dgn |
| Borstonderzoek (mammapoli)Chirurgie | 3 dgn | 3 dgn |
Onderzoek
| Waarvoor | Wachttijd | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gastroscopie (maagonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 112 dgn | 26 dgn |
| Coloscopie (darmonderzoek)Maag-, darm- en leverziekten | 112 dgn | 28 dgn |
| MammografieRadiologie | 45 dgn | 5 dgn |
| Botdichtheidsmeting (DEXA)Radiologie | 20 dgn | 18 dgn |
| EchografieRadiologie | 16 dgn | 13 dgn |
| RöntgenfotoRadiologie | 0 dgn | 1 dgn |
Kwaliteit per behandeling
Verslagjaar 2025, zoals het ziekenhuis het opgaf, naast de mediaan van alle ziekenhuizen.
Alvleesklierkanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal alvleesklierkopoperaties (Whipple)aantal per jaar | 65 | 44 |
| Ernstige complicaties na de operatielager is beter | 38,6% | 32,3% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 2,5% | 2,4% |
| Mediane wachttijd tot de behandeling in dagenlager is beter | 44 | 32 |
Amandelen of neusamandel verwijderen
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (keelamandelen)lager is beter | 20,0% | 2,6% |
| Heroperatie wegens nabloeding binnen 14 dagen (neusamandel)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Aneurysma van de buikslagader
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties voor een aorta-aneurysma of dissectieaantal per jaar | 69 | 69 |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie gescheurd aneurysmalager is beter | 22,2% | 24,2% |
| Overleden binnen 30 dagen na operatie intact aneurysmalager is beter | 3,3% | 1,5% |
| Ongecompliceerd herstel na geplande operatie (textbook outcome)hoger is beter | 66,7% | 76,0% |
Beroerte (CVA)
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met een beroerteaantal per jaar | 813 | 570 |
| Mediane tijd van binnenkomst tot trombolyse in minutenlager is beter | 25 | 29 |
Blaaskanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal blaasverwijderingen bij blaaskankeraantal per jaar | 52 | 42 |
| Urologen die blaasverwijderingen uitvoerenaantal specialisten | 2 | 3 |
| Ernstige complicaties binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 13,5% | 15,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 1,9% | 0,9% |
Borstimplantaten
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (reconstructie)lager is beter | 0,0% | 2,6% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie binnen 60 dagen (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (reconstructie)lager is beter | 10,2% | 3,3% |
| Verwijderd/gewisseld door complicatie, dag 61 tot 365 (cosmetisch)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
Borstkanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal geopereerde patiënten met borstkankeraantal per jaar | 130 | 216 |
| Oncologisch chirurgen die borstkanker behandelenaantal specialisten | 4 | 4 |
| Plastisch chirurgen die borstkankerpatiënten behandelenaantal specialisten | 3 | 3 |
| Mediane tijd van diagnose tot start behandeling in dagenlager is beter | 43 | 32 |
Chronische nierschade en dialyse
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gestart met dialyse via een werkende shunt of PD-katheterhoger is beter | 29,4% | 64,2% |
Darmkanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij dikkedarmkankeraantal per jaar | 45 | 78 |
| Aantal operaties bij endeldarmkankeraantal per jaar | 32 | 30 |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie endeldarmlager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Gecompliceerd beloop na operatie dikke darmlager is beter | 28,3% | 11,6% |
| Gecompliceerd beloop na operatie endeldarmlager is beter | 30,6% | 20,2% |
| Overleden binnen 90 dagen na operatie dikke darmlager is beter | 1,3% | 2,2% |
| Mediane tijd van diagnose tot behandeling in dagen (dikke darm)lager is beter | 55 | 36,8 |
Diabetes
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal patiënten met diabetes bij de kinderartsaantal per jaar | — | 99 |
| Aantal patiënten met diabetes bij de internistaantal per jaar | 1.663 | 1.350 |
| Kinderarts: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | — | 47,8% |
| Internist: bloedsuiker goed ingesteld (HbA1c onder 58)hoger is beter | 43,7% | 42,3% |
| Kinderarts: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | — | 5,9% |
| Internist: bloedsuiker veel te hoog (HbA1c boven 86)lager is beter | 3,4% | 5,3% |
Dotterbehandeling (PCI)
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Overleden binnen 30 dagen na dotterbehandelinglager is beter | 3,3% | 2,6% |
| Overleden binnen 1 jaar na dotterbehandelinglager is beter | 6,7% | 5,1% |
| Ongeplande nieuwe ingreep aan hetzelfde vat binnen 1 jaarlager is beter | — | 2,6% |
Etalagebenen (perifeer vaatlijden)
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Gecertificeerde vaatchirurgenaantal specialisten | 4 | 4 |
| Interventieradiologen voor vaatbehandelingenaantal specialisten | 6 | 4 |
Galblaasverwijdering (galstenen)
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heropgenomen door een complicatie binnen 30 dagen na de operatielager is beter | 2,4% | 2,8% |
Gebroken heup
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal behandelde heupfracturenaantal per jaar | 21 | 293 |
| Mobiliteitsscore na 3 maanden, eerder volledig mobiel (1 = best)lager is beter | 2,8 | 2,6 |
| Hulpbehoefte (ADL) na 3 maanden, eerder zelfstandig (0 = geen)lager is beter | 1 | 1,3 |
Gynaecologische kanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal debulkingsoperaties bij eierstokkankeraantal per jaar | 180 | 60 |
| Aantal operaties bij baarmoederslijmvlieskankeraantal per jaar | 125 | 64 |
| Tumor volledig verwijderd bij primaire debulking (eierstok)hoger is beter | 96,2% | 90,8% |
| Gecompliceerd beloop na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 6,9% | 6,9% |
| Gecompliceerd beloop na kijkoperatie baarmoeder (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Overleden binnen 30 dagen na debulking eierstok (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 0,0% |
| Mediane tijd van eerste bezoek tot debulking in dagenlager is beter | 32 | 35,2 |
Heupprothese
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal heupprothesesaantal per jaar | 28 | 421 |
| Orthopedisch chirurgen die heuprevisies uitvoerenaantal specialisten | 3 | 4 |
| Orthopedisch chirurgen die heupprotheses plaatsenaantal specialisten | 3 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,7% |
| Gemiddelde verbetering heupscore (OHS) na 12 maandenhoger is beter | 18,2 | 18,6 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 4,3 | 5,8 |
| Revisie binnen 1 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 4,5% | 0,9% |
Hoofd-halskanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagen na tumorverwijderinglager is beter | 6,8% | 4,7% |
Kankerzorg (algemeen)
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal operaties bij nierkankeraantal per jaar | 54 | 54 |
| Aantal operaties aan de dikke darmaantal per jaar | 88 | 131 |
| Aantal operaties aan de endeldarmaantal per jaar | 63 | 46 |
| Aantal operaties voor uitzaaiingen in de leveraantal per jaar | 71 | 36 |
| Aantal patiënten geopereerd aan schildklierkankeraantal per jaar | 31 | 18 |
| Gynaecoloog-oncologen in fteaantal specialisten | 4,3 | 2,6 |
Knieprothese
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal totale knieprothesesaantal per jaar | 27 | 310 |
| Aantal halve knieprothesesaantal per jaar | 0 | 79 |
| Orthopedisch chirurgen die knierevisies uitvoerenaantal specialisten | 2 | 3 |
| Orthopedisch chirurgen die knieprotheses plaatsenaantal specialisten | 2 | 5 |
| Diepe wondinfectie binnen 90 dagenlager is beter | 0,0% | 0,4% |
| Gemiddelde verbetering kniescore (OKS) na 12 maandenhoger is beter | 17,5 | 15,3 |
| Gemiddelde afname pijn bij bewegen na 12 maandenhoger is beter | 3,9 | 4,9 |
| Revisie binnen 3 jaar (gecorrigeerd)lager is beter | 0,0% | 1,3% |
Leveroperatie
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal leverresectiesaantal per jaar | 71 | 50 |
| Ongecompliceerd herstel na leveroperatie (gecorrigeerd)hoger is beter | 74,9% | 84,4% |
Longkanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal longresectiesaantal per jaar | 100 | 64 |
| Aantal longkankerpatiënten met in opzet genezende bestralingaantal per jaar | 99 | 174 |
| Overleden binnen 90 dagen na stereotactische bestralinglager is beter | 1,7% | 0,8% |
| Overleden binnen 30 dagen na de longoperatielager is beter | 0,0% | 0,9% |
| Gecompliceerd beloop na de longoperatielager is beter | 18,0% | 12,6% |
| Overleden binnen 90 dagen na chemoradiatielager is beter | 0,0% | 1,1% |
Melanoom
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal nieuwe patiënten met inoperabel melanoom (stadium III/IV)aantal per jaar | 109 | 67 |
| Nog in leven 1 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 60,2% | 62,3% |
| Nog in leven 2 jaar na diagnose (stadium III/IV)hoger is beter | 37,9% | 48,2% |
Operaties bij kinderen
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal lies- en balzakoperaties bij kinderenaantal per jaar | 12 | 43 |
| Aantal operaties voor pylorusstenose (maagportier)aantal per jaar | — | 15 |
Slokdarm- en maagkanker
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal slokdarmoperaties bij kankeraantal per jaar | 24 | 48 |
| Aantal maagoperaties bij kankeraantal per jaar | 30 | 22 |
| Gecompliceerd beloop na slokdarmoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 16,9% | 23,5% |
| Gecompliceerd beloop na maagoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 16,2% | 15,3% |
| Overleden binnen 30 dagen na slokdarmoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 2,0% | 1,6% |
| Overleden binnen 30 dagen na maagoperatie (gecorrigeerd)lager is beter | 2,6% | 2,6% |
| Mediane tijd tot de slokdarmoperatie in dagenlager is beter | 43 | 34 |
Spoedeisende hulp
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Aantal opgevangen patiënten met ernstig meervoudig letselaantal per jaar | 172 | 33 |
Staaroperatie
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Beter zien na de operatie (minstens 1 regel visuswinst)hoger is beter | 94,4% | 94,5% |
| Na 4-6 weken binnen 0,5 dioptrie van de beoogde sterktehoger is beter | 73,0% | 77,7% |
Wervelfusie
| Indicator | LUMC | Mediaan in Nederland |
|---|---|---|
| Heroperatie binnen 30 dagenlager is beter | 5,9% | 3,1% |
| Lekkage van hersenvocht tijdens de operatielager is beter | 0,0% | 0,7% |
| Diepe wondinfectielager is beter | 5,9% | 2,0% |
| Meer krachtverlies direct na de operatielager is beter | 0,0% | 0,0% |
Jaarrekening
Geconsolideerde cijfers van Academisch Ziekenhuis Leiden, uit de openbare jaarverantwoording.
| Jaar | Opbrengsten | Lasten | Resultaat | Marge | Eigen vermogen | Solvabiliteit | Liquide middelen |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025aangeleverd 29 mei 2026 | € 1,3 mld | € 1,3 mld | € 16 mln | 1,3% | € 405 mln | 39,8% | € 230 mln |
| 2024aangeleverd 28 mei 2025 | € 1,2 mld | € 1,2 mld | € 27 mln | 2,2% | € 388 mln | 39,4% | € 149 mln |
| 2023aangeleverd 30 mei 2024 | € 1,1 mld | € 1,1 mld | € 19 mln | 1,6% | € 361 mln | 38,7% | € 185 mln |
| Sectorgemiddelde, Universitair medisch centrum (2024) | |||||||
| 2024 | — | — | — | 2% | — | 36% | — |
Personeel
| Jaar | Zorgverleners | Verzuim | Lang open vacatures |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6.062 | 4,9% | 43 |
| 2024 | 5.797 | 4,7% | 34 |
| 2023 | — | — | — |
Zorgverleners: gemiddeld aantal personen in de zorg. Verzuim: het ziekteverzuim van de zorgverleners. Lang open: vacatures die drie maanden of langer openstaan.
Bestuur en toezicht
Zoals het register ze vermeldt bij de jaarverantwoording over 2025.
Raad van bestuur
- M.J. SchalyVoorzitter Raad van Bestuur · sinds 1 januari 2021
Gevolmachtigden en overige
- M.E.J. ReindersPrivaatrechtelijk gevolmachtigde · sinds 1 oktober 2024
- Y.S. FokmaPrivaatrechtelijk gevolmachtigde · sinds 1 april 2025
- H.J. GuchelaarPrivaatrechtelijk gevolmachtigde · sinds 1 juni 2025
Parkeren
Leiden
€ 2,80 per uur. De eerste 15 minuten gratis. Voor patiënten of vaste bezoekers: € 8,40 per dag.
16–30 minuten € 1,40, daarna € 1,40 per 30 minuten; geen algemeen dagmaximum vermeld, kortingskaart bij een verblijf langer dan 3 uur.
Gelezen op de website van het ziekenhuis, 2 november 2026.